با وجود افزایش قیمت بیت کوین به رکورد ۲ ماهه بالاتر از ۹۰۰۰ دلار، حتی دستگاه های ماینینگ که به نظر بلااستفاده و قدیمی می‌آمدند نیز مجددا برای کوتاه مدت سودآور شدند.

طبق شاخص سودآوری ماینر که توسط استخرهای ماینینگ Poolin و F2Pool بررسی شده است، دستگاه های ماینینگ قدیمی نظیر انت ماینر S9 از بیت مین یا آوالون A851 از کانان (Canaan) اکنون می‌توانند با هزینه برق میانگین ۰.۰۵ دلار در هر کیلووات ساعت، حاشیه سود ۱۰ الی ۲۰ درصدی داشته باشند.

برای کسانی که از روش های بهبود کارایی ماینر نظیر ترکیب دو ماینر S9 یا کاهش ولتاژ برای افزایش کارایی استفاده می‌کنند، حاشیه سود می‌تواند تا ۳۰ الی ۴۰ درصد نیز افزایش یابد.

طبق گزارش کوین دسک در اوایل هفته جاری، فصل بارندگی آتی در کشور چین با خود انرژی برق آبی بسیار زیادی را به همراه می‌آورد که منجر به کاهش هزینه برق به کمتر از ۰.۰۳ دلار در هر کیلووات ساعت خواهد شد.

اگر قیمت بیت کوین و سختی ماینینگ ثابت بماند، مدل های قدیمی تر دستگاه های ماینینگ نظیر S9 حتی پس از هاوینگ نیز سودآور باقی می‌مانند.

در این بین، دستگاه های پرچمدار تولیدکنندگان معروف دستگاه های ماینینگ نظیر خانواده انت ماینر S17 و S19 و هم چنین خانواده واتس ماینر M20 و M30 از شرکت MicroBT حتی با در نظر گرفتن میانگین هزینه برق ۰.۰۵ دلار در هر کیلووات ساعت، می‌توانند سودآوری بیش از ۶۰ درصدی داشته باشند.

دمیتری اوشاکوف (Dmitrii Ushakov) مدیر ارشد بازرگانی شرکت بیت ریور گفت: نوسان قیمت امروز حتی ماینرهایی که به دلیل عدم سودآوری خاموش شده بودند را نیز به فعالیت مجدد انداخته است. معتقدیم که پس از هاوینگ، اگر این روند صعودی قیمت ادامه یابد، محدوده قیمت ۳ الی ۴ سنتی برای ادامه سودآوری ماینرهای S9 نیز مناسب است.

پس از سقوط قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس که بدترین کاهش قیمت طی ۷ سال اخیر بود، طیف وسیعی از دستگاه های قدیمی ماینینگ مجبور شدند که از شبکه خارج شوند و این امر منجر به کاهش ۱۶ درصدی رقابت ماینینگ در اواخر ماه مارس شد.

کاهش رقابت ماینینگ همراه با بازیابی قیمت بیت کوین پس از ۱۲ مارس، در ابتدا باعث شد که دستگاه‌های ماینر قدیمی سودآور شوند. در نتیجه، هش ریت بیت کوین طی چند هفته گذشته به رکورد ۱۱۰ اگزاهش در ثانیه نزدیک شد.

اما در همین مقطع، قیمت بیت کوین چند هفته بر روی ۷۰۰۰ دلار ثابت ماند. این موضوع بر فارم هایی که متکی به مدل های قدیمی دستگاه های ماینینگ بودند فشار وارد کرد و خرید دستگاه های قدرتمندتر و پیشرفته تر فروکش کرد.

بدین ترتیب، ماینینگ بیت کوین یک بازی دائما در حال تغییر و پویا است. با نزدیک شدن به هاوینگ، کسانی که با دستگاه های ماینینگ قدیمی متکی هستند و به منابع برق ارزان دسترسی ندارند توسط فارم های قوی و کارآمد تحت فشار قرار می‌گیرند.

اپراتورهای فارم های ماینینگ تخمین زده بودند که در ماه مارس، مدل های قدیمی نظیر S9 تقریبا ۲۰ درصد توان محاسباتی کل شبکه بیت کوین را در اختیار دارند. این عدد بیانگر کاهش چشمگیری نسبت به سال گذشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست